Your Freezer Can Be Your Best Money Saving Tool!!

DSC02915.JPG

Since March is frozen food month I thought we should highlight the advantages of using your freezer.  I have a very small upright freezer that I am grateful for, but I am looking forward to the day when I have room and money for a huge upright freezer...oh dreams.  Even with a small freezer I am still able to use it to help save my family hundreds of dollars every year.  Here is a run down of some of my favorite freezer friendly foods.

When the price for shredded cheese goes down to my stock up price of .99 for an 8 oz bag I buy at least 10 bags of cheddar and mozzarella...confession we love cheese!  The normal price in my area is 2.50 each so every time I pull out one of those lovely bags of cheese,  I just saved $1.50 and when you take that times 20 that saved my budget $30!!!  

Milk in the freezer is a very common occurrence around our house.  My price for milk is 1/2 gallon .99 and gallon 1.99.  When I get that price it is time to have an "eating out of the freezer meal plan week" because I need space for lots of milk!  My little ladies love milk and we go through quite a bit.  In my area a gallon of milk costs around $4 so I am saving 50% on a must need item.  Be sure to use a little out of the container before freezing.

I also use my freezer to save on meat.  For ground beef 80% lean my stock up price is 1.99/lb, sausage .99/lb and split chicken breast .99/lb.  These prices are all at least 50% off!   I buy enough for at least three months and store in my freezer until I am ready to use it.  

We also love smoothies so when fruits are in season we stock up!  We use a lot of berries in our drinks so I put wax paper on a cookie sheet and spread the fresh berries out on the pan and stick in the freezer.  Once they are frozen put in a freezer bag.  That way thy don't all stick together in a clump.  Peaches also freeze well!  

Some of my favorite veggies to freeze are bell peppers, diced onions and corn.  When that lovely price match for a three pack of bell peppers for 1.29 comes around I buy about  four bags because that is the price of one bell pepper!  Huge savings because we enjoy adding bell peppers to lots of recipes...if only mushrooms could be frozen easily.  

I have been asked quite a few times about how we make a $50/week budget work for a family of 5.  Honestly, my freezer is a key component to staying within my budget.